Opatrovateľská služba

 
Stručný popis projektu
Popis východiskovej situácie
Spôsob realizácie aktivít projektu

Realizácia projektu prispeje k výsledkom OP ĽZ PO 8 REACT-EU, ŠC 8.1.1 Podpora nápravy dôsledkov krízy v kontexte pandémie COVID-19 a príprava zelenej, digitálnej a odolnej obnovy hospodárstva. Projekt plynule nadviaže na projekt Poskytovanie opatrovateľskej služby, ktorý bol realizovaný v rámci výzvy Podpora opatrovateľskej služby.

 Cieľom projektu je zabezpečiť dostupnosť domácej opatrovateľskej služby za účelom predchádzania umiestňovania klientov do pobytových zariadení. Projekt taktiež prispeje k udržaniu a dokonca k rozšíreniu zamestnanosti v Žilinskom samosprávnom kraji. Pri realizácii projektu bude žiadateľ využívať vlastné personálne, materiálne, priestorové a technické zabezpečenie.

Cieľovou skupinou budú občania obce/ klienti, ktorým bude poskytovaná opatrovateľská služba v domácom prostredí a opatrovateľky, ktoré budú opatrovateľskú službu zabezpečovať. Osoba cieľovej skupiny nebude počas doby, v ktorej bude účastníkom v projekte súčasne v rovnakom čase účastníkom rovnakých alebo obdobne zameraných aktivít iného projektu spolufinancovaného z prostriedkov EU a ŠR alebo iného finančného nástroja EU alebo ŠR a/alebo iných dodatočných programov.

Občan v prípade potreby predloží žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu na miestny úrad. Súčasne so žiadosťou o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu prikladá aj lekársky nález. Na základe sociálnej posudkovej činnosti a zdravotnej posudkovej činnosti pracovník miestneho úradu (respektíve úradu práce, sociálnych vecí a rodiny - kompenzačného oddelenia) vyhotoví a vydá občanovi posudok o odkázanosti na žiadanú sociálnu službu a rozhodnutie o odkázanosti na danú sociálnu službu. Fyzická osoba, ktorá má záujem o poskytovanie opatrovateľskej služby, je povinná predložiť právoplatné rozhodnutie o jej odkázanosti na príslušnú sociálnu službu, to neplatí pre osobu, ktorej sa má poskytovať sociálna služba bezodkladne podľa §8 ods. 6 a fyzickú osobu, ktorá bude platiť úhradu najmenej vo výške ekonomicky oprávnených nákladov. Opatrovateľská služba bude zabezpečená prostredníctvom vlastných zamestnancov – opatrovateliek na základe písomnej zmluvy s klientom o poskytovaní tejto sociálnej služby v zmysle §74 ods. 1-20 zákona č. 448/2008 o sociálnych službách. Za poskytovanie opatrovateľskej služby klienti hradia poplatok podľa aktuálneho cenníka. V rámci poskytovania opatrovateľskej služby sa poskytuje klientom pomoc pri úkonoch:

  • sebaobsluhy (hygiena, stravovanie a dodržiavanie pitného režimu, základné biologické potreby, obliekanie, vyzliekanie, mobilita, motorika),

  • starostlivosti o domácnosť (nákup potravín, zohrievanie jedla, bežné upratovanie v domácnosti, starostlivosť o bielizeň, vynášanie drobného odpadu do zbernej smetnej nádoby),

  • základných sociálnych aktivít (sprievod na lekárske vyšetrenia, na vybavenie úradných záležitostí).

V súčasnosti žiadateľ bude zamestnávať  6 opatrovateliek na plný úväzok a 20 opatrovateliek na polovičný pracovný uväzok.  Pri zamestnávaní opatrovateliek žiadateľ bude postupovať v súlade so zákonníkom práce a ostatnou platnou legislatívou. V prípade výmeny osoby na pozícii opatrovateľky s úspešnou novou uchádzačkou o prácu opatrovateľky bude uzatvorená pracovná zmluva s občianskym združením Chuť ŽIŤ na ustanovený týždenný pracovný čas. Opatrovateľky spĺňajú kvalifikačné predpoklady podľa § 84 zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách v znení neskorších predpisov. Pri výbere osôb zapojených do realizácie aktivít projektu bude dodržaný princíp rovnosti mužov a žien a nediskriminácie.

V rámci ich mzdového ohodnotenia nebude dochádzať k nerovnému odmeňovaniu za rovnakú prácu na základe pohlavia alebo príslušnosti k akejkoľvek znevýhodnenej skupine osôb. Pri výbere osôb cieľovej skupiny a pri realizácii oprávnených aktivít nebude dochádzať k diskriminácii na základe pohlavia alebo príslušnosti k akejkoľvek znevýhodnenej skupine osôb a zároveň nebude dochádzať k znevýhodneným podmienkam pre akúkoľvek skupinu osôb.. Uvedeným sa budú napĺňať podmienky horizontálnych princípov rovnosť mužov a žien a nediskriminácia tak, ako boli stanovené výzvou. Realizáciou hlavnej aktivity projektu bude žiadateľ zároveň zabezpečovať súlad s horizontálnym princípom Udržateľný rozvoj. Žiadateľ eviduje denne príchod a odchod zamestnancov do práce, vrátane prerušenia výkonu opatrovateľskej služby. Koordinátor občianskeho združenia Chuť ŽIŤ bude v týždňových intervaloch zostavovať harmonogram činnosti opatrovateliek a priebežne koordinovať ich činnosť, ak si to situácia vyžaduje. Žiadateľ vedie evidenciu prijímateľov sociálnej služby v zmysle §94 zákona č. 448/2008 o sociálnych službách. Obsahom evidencie sú údaje podľa §94c ods. 3 v rozsahu nevyhnutnom na poskytovanie sociálnej služby. 

 Súčasťou evidencie pri poskytovaní opatrovateľskej služby je aj počet hodín opatrovateľskej služby a úhrada za jednu hodinu opatrovateľskej služby alebo za jednotlivé úkony opatrovateľskej služby podľa prílohy č. 4 zákona č. 448/2008 o sociálnych službách. Žiadateľ predkladá spracované údaje na účel oficiálneho štatistického zisťovania regulovaného a registrovaného Štatistickým úradom SR v rámci Vyhlášky č. 250/2017 Z.z. Štatistického úradu Slovenskej republiky: Sumár ročných výkazov o vybraných druhoch sociálnych služieb. Výstupom realizácie hlavnej aktivity projektu bude systematicky poskytovaná opatrovateľská služba občanom obcí  a to v ich domovoch, čím sa podporí ich zotrvanie v prirodzenom prostredí, vo vlastnej rodine a komunite.

Riadenie projektu bude zabezpečené osobami v pracovnoprávnom vzťahu a výdavky nebudú refundované z projektu, ale budú hradené z vlastných zdrojov žiadateľa. Súčasťou projektu bude aj informovanosť a publicita a podporné činnosti, ktoré majú charakter nepriamych výdavkov a ktoré žiadateľ zabezpečí z vlastných zdrojov. Výdavky na tieto činnosti žiadateľ nebude preukazovať a preto sa podporné aktivity ďalej v ŽoNFP neuvádzajú. Informovanosť a publicita bude realizovaná prostredníctvom propagačných materiálov v súlade s Manuálom pre informovanie a komunikáciu pre prijímateľov v rámci EŠIF – OP ĽZ.

Prostredníctvom nich bude prijímateľ informovať účastníkov projektu ako aj širokú verejnosť, že aktivity, ktoré sa realizujú v rámci projektu sa uskutočňujú vďaka prostriedkom poskytnutým z ESF. Publicita bude zabezpečovaná taktiež samostatnou prezentáciou formou plagátov a uverejnenia článku v miestnych novinách. Účastníkom projektu bude opatrovateľka, ktorá bude poskytovať opatrovateľskú službu a žiadateľ ju bude evidovať prostredníctvom Karty účastníka. Merateľné ukazovatele:

  • 26 Počet osôb, ktoré využili nové, inovatívne služby alebo opatrenia na vykonávanie služieb sociálneho začlenenia

  • 26 Počet zamestnancov poskytujúcich sociálne alebo asistenčné služby

Situácia po realizácii projektu a udržateľnosť projektu